Odbydlení z pohledu práva

03.10.2024

Dotaz: Před 20 lety jsem se nastěhoval do domu mé manželky, který si koupila ještě před svatbou. Hypotéku jsme pak po celou dobu manželství platili ze společných peněz. Nyní jsme rozvedení a já jsem se musel z domu odstěhovat, přestože jsem pomáhal splácet hypotéku. Manželka už hypotéku doplatila, ale odmítá mi vrátit peníze, které jsem do domu vložil. Mám šanci u soudu získat zpět alespoň polovinu toho, co jsem zaplatil na hypotéce?

Na první pohled se zdá, že máte nárok na vrácení poloviny splátek hypotéky, které jste během manželství společně hradili. Přispíval jste přece k tomu, aby vaše bývalá manželka mohla svůj dům snáze splatit. Realita je však o něco složitější, což potvrdily i soudy v poslední době.

Co je součástí společného jmění manželů? Společné jmění manželů zahrnuje vše, co jeden nebo oba manželé získali během manželství (kromě věcí sloužících osobní potřebě nebo dědictví). Když se majetek po rozvodu dělí, každý má nárok na vrácení toho, co do společného majetku vložil z vlastních úspor. A pokud jeden z manželů investoval do výlučného majetku druhého (jako například splátky na dům), může požadovat vrácení těchto vnosů.

Odbydlení hypotéky Pokud jste se s manželkou nedohodli a budete věc řešit přes soud, ten může rozhodnout, že jste si svůj podíl na splácení hypotéky "odbydlel". To znamená, že peníze, které jste vynaložili na splácení hypotéky, byly vlastně výdaje na bydlení pro vás a rodinu. Kdybyste neplatili hypotéku, museli byste platit například nájem. Proto soud může usoudit, že splátky hypotéky byly vaší částí příspěvku na rodinné bydlení.

Jak se to posuzuje? Soud porovná výši hypotéky s tím, kolik by stálo běžné nájemné za podobnou nemovitost ve vaší lokalitě a době. Pokud zjistí, že splátky hypotéky byly nižší než obvyklé nájemné, soud rozhodne, že jste si svůj podíl na splátkách odbydlel, a nebudete mít nárok na vrácení peněz. Naopak, pokud byly splátky hypotéky vyšší než obvyklý nájem, mohl by vám soud přiznat rozdíl mezi splátkami a nájmem jako částku, kterou by vám měla manželka vrátit.

Pozor na náklady soudního řízení Je důležité si uvědomit, že se jedná o složitý a často zdlouhavý proces. Abyste prokázali výši obvyklého nájemného, budete potřebovat znalecký posudek, což je další náklad. K tomu se připočítávají soudní poplatky, náklady na právní zastoupení a další možné výdaje. Je tedy dobré si předem spočítat, zda vám případný rozdíl mezi nájmem a splátkami hypotéky stojí za to, abyste šli do soudního sporu, který může být finančně náročný.

Závěr Pokud se rozhodnete obrátit na soud, máte tříletou lhůtu od rozvodu, abyste požadoval vypořádání společného majetku. U soudu budete muset specifikovat své vklady do hypotéky a doložit je. Pokud ale bývalá manželka navrhne, že jste si svůj podíl "odbydlel", soud to bude muset zvážit. V takovém případě bude porovnávat náklady na hypotéku s obvyklým nájmem, a pokud bude nájem vyšší než hypotéka, pravděpodobně žádné peníze zpět nedostanete.

Než se do soudního řízení pustíte, doporučuji si nechat vypracovat odhad nájemného a zvážit, zda se vám celý proces vyplatí.