Valorizace vnosu při rozvodu: Nová pravidla v roce 2025

21.10.2024

Možná jste už zaslechli, že se nedávno změnil přístup soudů k rozdělování majetku při rozvodu. Ústavní soud se ostře vymezil proti dosavadní praxi Nejvyššího soudu, což není běžné. Je to důležité téma, protože i když se zdá, že se nás rozvod netýká, statistiky ukazují, že se to může stát každému druhému nebo třetímu manželství.

Když vstupujeme do manželství, věříme, že všechno bude ideální. Investujeme společně do domova a plánujeme budoucnost. Ale pokud vztah skončí rozvodem, začíná otázka, jak se rozdělí majetek.
S novým občanským zákoníkem před 10 lety se zákonodárce rozhodl změnit pravidla pro tzv. valorizaci vnosů – tedy peněz, které jeden z manželů vloží do majetku toho druhého, například do domu, auta nebo chaty. 

Dříve soudy vracely jen původní částku, bez ohledu na to, že majetek mezitím výrazně nabyl na hodnotě. Nový zákon ale říká, že pokud se manželé nedohodnou jinak, měl by ten, kdo investoval, dostat zpět částku zvýšenou o to, o kolik majetek vzrostl na hodnotě. I když to zní jasně, soudy to často ignorovaly a držely se pravidla, že se hodnota vnosu zhodnocuje jen tehdy, když se na tom manželé předem dohodli. To ale většina párů v době šťastného manželství samozřejmě nedělá.

Před pár týdny Ústavní soud toto rozhodnutí zpochybnil. Uznal, že Nejvyšší soud špatně vyložil zákon a zbytečně omezoval práva lidí, kteří do majetku investovali. Soudy teď mají rozhodovat v souladu s názorem Ústavního soudu, který říká, že má být zohledněno, o kolik se majetek zhodnotil, nikoli jen vrácena původní částka.

Tato změna je důležitá pro všechny, kdo řeší majetkové vypořádání po rozvodu, a ukazuje, že právo se neustále vyvíjí, aby lépe chránilo zájmy lidí.


DALŠÍ ČLÁNKY

Prosincové číslo měsíčníku Právo a rodina nabízí pohled na jeden z nejběžnějších případů z praxe advokáta zaměřeného na rodinné právo.
Adam Stawaritsch ze své praxe popisuje, jak probíhá vypořádání společného jmění manželů při rozvodu.
➢ Více informací o publikaci najdete zde.